S čím vám poradíme?

Hledaný výraz proleze všechny katogorie, produkty, dokumenty a články. Pokud znáte kód produktu, můžete rovnou nakoupit.

Nejčastější dotazy (FAQ)

Máte dotaz, nejste si jistí co dělat nebo jak to u nás funguje? Pro vaše nejčastější dotazy jsme sepsali odpovědi. Pokud přesto nenajdete co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat.
Pepa Libický

BESTOVÁNÍ s Pepou Libickým

Vše o dlažbě a plotech BEST
Pavement

Nevíte si rady s výběrem?

Kontaktujte nás
 

Ve venkovních vzorkovnách, kde jsou výrobky zabudovány do stovek realizací, nebo v jedinečných vzorkovnách uvnitř administrativních budov.

 
 

Prvky BEST jsou vyráběny pro exteriérové použití, a proto jsou plně mrazuvzdorné. Nezáleží na tom, zda si vyberete dlažbu o výšce 6 nebo 8 cm, terasovou dlažbu 40 x 40 cm, hnědé či bílé plotovky …

Veškeré prvky pro komunikace a chodníky se od roku 2011 vyrábějí v nejvyšší třídě odolnosti proti chemickým rozmrazovacím látkám XF4. Od stejného roku jsou vybrané výrobky BEST zároveň chráněny trvalou impregnací. Ta s sebou přináší řadu neopominutelných výhod z hlediska běžného užívání a údržby a mj. i zvýšení odolnosti povrchu proti zimním posypovým solím.

Poznámka: Dlažbu lze ji chemicky ošetřovat (solit), je však nutné dodržet dávkování soli na 1 m2 dle vyhlášky č. 104/1997 Sb., tzn. že na 1 m2 dlažby by nemělo přijít více než 10 g soli.

 
 

U výšky dlažby je třeba dodržet základní pravidla podle míry zatížení dlážděné plochy:

 • výška 3,5 a 4 cm – pro ryze pochozí plochy
 • výška 5 a 6 cm – pro pochozí plochy a plochy s občasným pojezdem osobních aut (u vybraných dlažeb BEST - TERASOVÁ a dlažeb BEST - ARNICA, ATRIO, ALTEA, ALTEZO je pojezd možný pouze při pokládce do betonového lože)
 • výška 8 cm – pro pojezdové plochy
 • výška 10 cm – pro plochy s extrémním zatížením
 • výška 12 a 16 cm (velkoformátové dlažby) – pro pojezdové plochy

Podrobné informace naleznete v článku: Jak vybrat správnou výšku dlažby

 
 
 • v případě pojezdu pouze osobními vozidly je možné některé vybrané dlažby s výškou 6 cm použít
 • doporučujeme vybírat jen dlažby, které mají menší rozměry, např. KLASIKO, MOZAIK (velkoformátové dlažby by při zatížení auty mohly praskat)
 • je bezpodmínečně nutné zvýšit tloušťku podkladních vrstev s řádným hutněním každé z nich

Podrobné informace naleznete v článku Jak vybrat výšku dlažby

 
 

Protiskluzovost dlažby se vyjadřuje tzv. součinitelem tření. Při opakovaném testování betonové dlažby BEST se standardní povrchovou úpravou byl povrch této dlažby označen za velmi bezpečný, a to jak u suchého, tak vlhkého povrchu. Dlažby tak spadají do třídy T4, kde součinitel tření je vyšší než 0,75.

Hledáte-li přesto dlažbu s ještě hrubším povrchem, např. k bazénu, doporučujeme vám např. dlažby BEST – TERASOVÁ s tryskaným nebo BEST - TERASOVÁ s vymývaným povrchem.

 
 

Betonovou dlažbu lze samozřejmě použít i pro realizaci podlah v garážích. Výšku dlažby volíme podle předpokládaného zatížení auta, tzn. pro auta do 3,5 t volíme dlažbu vysokou 6 – 8 cm, pro auta nad 3,5 t dlažbu ve výšce 8 cm, pro extrémní zatížení dlažbu vysokou 10 cm.

Dlažba se pokládá na standardní podkladní vrstvy, nebo do pískového lože a betonu. Hutnění a zapískování se provádí standardním způsobem.

 
 

Expedice zboží probíhá výhradně na značených paletách EUR, BEST a BEST velká (případně na dřevěných prokladech).

Prodejní cena obalu:

 • 400 Kč bez DPH / paleta EUR, BEST, BEST "velká"
 • 60 Kč / speciální proklady (pro vybrané prvky)

Všechny tyto obaly jsou vratné, nepoškozené je lze vrátit do kteréhokoli z výrobních závodů BEST do 6 měsíců od převzetí zboží a zpět vám bude vrácena částka, ponížená o 60 Kč manipulační poplatek za zpětvzetí palet. Podrobné informace o způsobu expedice a vracení palet naleznete v Obchodních podmínkách BEST.

Použité palety je nutné připravit tak, aby byla možná strojní manipulace s nimi, tj. neseskládané do sebe. Současně je nezbytné všechny typy značených palet (EUR, BEST, BEST velká) pro jejich samostatné převzetí a evidenci připravit zvlášť.

 
 
 • u každého výrobku máte pod specifikací (povrch, výška) možnost zjistit, jaké jsou nyní aktuální zásoby vybraného zboží na všech našich skladech, informace jsou pod označením „Zjistit dostupnost“
 • telefonicky v jednotlivých vzorkovnách 
 
 

Venkovní zorkovny jsou volně přístupné výstavní areály s trvale zabudovanými kompozicemi tvarovek BEST. Najdete je u každého z 8 výrobních závodů. Kontakty na jednotlivé vzorkovny.

Výrobky ve stovkách realizací rovněž najdete v nádherných vzorkovnách uvnitř administrativní budovy.

 
 
 • pokládka dlažeb by měla být provedena do štěrkového lože, nedoporučujeme pokládku do betonu s výjimkou terasových a gigantických dlažeb, u kterých lze pokládku realizovat více způsoby
 • hlavním důvodem pokládky do štěrkového lože je rozpínavost jednotlivých materiálů, omezení možnosti vsakování vody do dlažby a tím i zamezení vzniku vápenných výkvětů, popř. žlutých skvrn, dalším důvodem je zachování rozebíratelnosti dlažby
 
 
 • mechanickým odstraňováním sněhu, je však třeba vyvarovat se používání kovových nástrojů
 • lze ji chemicky ošetřovat (solit), je však nutné dodržet dávkování soli na 1 m2 dle vyhlášky č. 104/1997 Sb., tzn. že na 1 m2 dlažby by nemělo přijít více než 10 g soli.
 
 
 • pravidelným sekáním trávníku na sousedních plochách ve správných agrotechnických lhůtách a standardním úklidem
 • nebylo-li zamezeno prorůstání zeleně tímto způsobem, doporučujeme ji odstranit speciálními chemickými prostředky, např. postřikem přípravky ROUNDUP nebo CASORON G